Ubezpieczenie OC samochodu – skąd biorą się te ceny?

Co roku kupując kolejne ubezpieczenie OC często bez zastanowienia przedłużamy polisę. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego skąd bierze się kwota, która ostatecznie ląduje na koncie naszej firmy ubezpieczeniowej. Często słyszymy o promocjach, zniżkach, kodach promocyjnych i super ofertach. Na koniec, po opłaceniu polisy OC orientujemy się, że to wcale nie tak mało, a w dodatku znajomy z drugiego końca polski zapłacił 2 razy mniej za dużo nowsze auto z trzylitrowym silnikiem…. Skąd biorą się ceny ubezpieczeń OC? Oto kilka słów wyjaśnienia.

Każdy ubezpieczyciel opiera wyliczenie swojej oferty, czyli kwoty jaką zapłacimy za obowiązkowe ubezpieczenie OC na bazie z góry ustalonej na dany okres czasu taryfy. Zazwyczaj jest ona pochodną oceny poszczególnych ryzyk, które obejmuje ubezpieczenie OC oraz wyników ekonomicznych danej firmy ubezpieczeniowej czy raczej celów rynkowych, jakie chce osiągnąć ubezpieczyciel. Przyjrzyjmy się bliżej zmiennym taryfowym, które ostatecznie decydują o cenie naszego ubezpieczenia OC.

1. Ubezpieczenie OC na raty

Większość ubezpieczycieli oferuje nam zakup ubezpieczenia w systemie ratalnym. Pozorna wygoda – rozłożenie płatności na 2, 4, a nawet 12 rat nie jest darmowa – w tym ostatnim przypadku może nas kosztować nawet 20% więcej niż płatność jednorazowa. Jeśli nasz portfel może sobie na to pozwolić nie powinniśmy się zbyt długo zastanawiać.

2. Pojemność silnika – im więcej tym drożej

To jedna z głównych zmiennych przy obliczaniu ceny ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele zazwyczaj grupują auta na podstawie przedziałów pojemności silnika. Przeważnie najniższa grupa taryfowa to auta o pojemności poniżej 700cm3, najwyższa to pojemność ponad 2400cm3. Jeśli w kalkulacjach ceny OC pominiemy inne zmienne, ubezpieczenie dla samochodu małolitrażowego (do 700cm3) w porównaniu do grupy z najwyższą pojemnością (ponad 2400cm3) może być nawet 4 razy tańsze. Nie jest to niestety miła informacja dla posiadaczy krążowników szos – jednak szacunki ubezpieczycieli pokazują wprost: im wyższa pojemność, tym ryzyko wypadku (i powstania szkody, za którą zapłaci ubezpieczyciel) wyższe.

3. Strefa regionalna – czyli gdzie dokładnie mieszkasz

Sprawa na pozór niejasna dla laika – z jakiego powodu posiadacz Fiata/Opla/BMW zameldowany w Katowicach ma płacić więcej niż ten, który mieszka w Augustowie? Odpowiedź jest prosta: ubezpieczyciele dobrze wiedzą gdzie, w którym regionie naszego kraju jest więcej wypadków. I włączają prawdopodobieństwo ich wystąpienia do swojej taryfy. Bulwersujący bywa jednak fakt, że miejscowości odległe zaledwie o kilka kilometrów i różniące się jedną cyferką w kodzie pocztowym oceniane są zupełnie inaczej…

4. Wiek kierowcy

Tu sprawa jest prosta: im bardziej jesteś doświadczony/a, tym mniej zapłacisz. Młodzi i gniewni – odwrotnie. Zwyżki dla kierowców do 25 roku życia sięgają nawet 60%.

5. Długość posiadania prawa jazdy

Podobnie jak w przypadku wieku kierowcy – odpowiedni staż za kierownicą (bezwypadkowy) jest mile widziany. Posiadasz prawo jazdy krócej niż 3 lata? Przygotuj się na dodatkowe 25% zwyżki.

6. Wyjazd za granicę?

W tym wypadku może być nieco drożej – jeśli wybierasz się za granicę na okres dłuższy niż 3 miesiące, niektórzy ubezpieczyciele mogą uraczyć Cię nawet 300% zwyżką…

7. Płeć wciąż (choć już niedługo) ma znaczenie

Dotychczas większość taryf ubezpieczeń OC uwzględniała to jakże podstawowe kryterium: jesteś kobietą?, czy mężczyzną? – od odpowiedzi na to pytanie uzależniając zniżki/zwyżki w taryfie. Jednak już od 21 grudnia 2012 roku wejdą przepisy, które zabronią ubezpieczycielom nierównego traktowania ze względu na płeć. Panowie nie będą już dyskryminowani za swój temperament i „ciężką stopę”, więc… panie zapłacą drożej.


Siedem punktów, które przedstawiliśmy to główne kryteria brane pod uwagę przez ubezpieczycieli przy wycenie naszej polisy OC. Czasami mamy jednak do czynienia z dodatkowymi niuansami: ubezpieczyciele często przedstawiają nam super promocje, ekstra zniżki, kuszą kodami promocyjnymi. Bądźmy ostrożni: często oferta z super zniżką 30% jest w rzeczywistości droższa niż ta tradycyjna, a korzystając z „prawdziwych okazji”, możemy stracić zamiast faktycznie zaoszczędzić.

Co zatem zrobić aby wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie OC? Skorzystać np.: z porównywarki OC AC ubezpieczamy-auto.pl Pamiętajmy o najważniejszym: zakres ubezpieczenia oraz sumy gwarancyjne określone są przez polskie prawo – naprawdę nic nie stoi zatem na przeszkodzie aby wybrać to najtańsze. Jak oceniają eksperci z porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami ubezpieczeń OC sięgają nawet 250% – to może być dość niebagatelna kwota, warto pomyśleć o skonfrontowaniu kilku ofert ubezpieczycieli i przyoszczędzić parę złotych, które można wydać choćby na paliwo.