jak-przygotowac-auto-do-wyjazdu

Jak przygotować auto do długiego wyjazdu na wakacje?

Podróż samochodem na wakacje może być bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jadąc autem nie musimy się ograniczać. Możemy zabrać ze sobą wszystko, co jest nam potrzebne podczas takiej wyprawy. Wymarzone wakacje mogą jednak zamienić się w koszmar, jeżeli samochód odmówi posłuszeństwa. Warto wszystko dokładnie sprawdzić przed wyjazdem, aby nie było tego typu nieprzyjemnych niespodzianek.

Przegląd najważniejszych podzespołów

Dokładny przegląd samochodu w profesjonalnym serwisie pozwoli zbadać, czy samochód jest gotowy do dalekiej podróży i czy nie potrzebne są jakieś naprawy. Profesjonaliści powinni sprawdzić stan pasków, zawieszenia, wydechu, hamulców i układu chłodzenia. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, a planujemy długą trasę – wymieńmy go przed wyjazdem.

Zielona karta

Polskie ubezpieczenie OC obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Jeżeli jednak wybieramy się poza granicę UE, musimy posiadać zieloną kartę. Większość towarzystw ubezpieczeniowych dołącza taki dokument do wykupionego ubezpieczenia OC. Musimy tylko udać się do najbliższej placówki, a zielona karta bez problemów zostanie nam wydana. Zielona karta jest ważna na terenie Albanii, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Tunezji, Iranu, Turcji, Izraela oraz Ukrainy.

Narzędzia i podstawowy sprzęt

Komplet podstawowych narzędzi zawsze przyda się, gdy wyjeżdżamy w długą podróż. W sytuacji kryzysowej, takie wyposażenie pomoże nam uniknąć wielu kłopotów. Linka holownicza przyda się, gdy nasz samochód odmówi posłuszeństwa, a inny użytkownik drogi zaoferuje swoją pomoc i zaholuje nas do najbliższego warsztatu lub stacji benzynowej.

Assistance krótkoterminowe

Oprócz ubezpieczenia OC, które musi posiadać każdy kierowca i które możemy wybrać przy pomocy porównywarki ubezpieczeń OC, przyda się również dodatkowe zabezpieczenie w postaci assistance. Wyjeżdżając za granicę na tydzień lub dwa warto wspomóc się krótkoterminową ofertą. Pozwala to na zapewnienie sobie rozszerzonej ochrony jedynie na okres faktycznego wyjazdu za granicę. Zazwyczaj oferty towarzystw dotyczą Assistence na okres 14 dni. Jest to czas przeciętnego wyjazdu na wakacje. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które rozszerzonego pakietu pomocowego potrzebują jedynie na wakacyjny wyjazd. Będzie można wtedy bezpiecznie podróżować po europejskich krajach bez obawy, że zostaniemy bez pomocy, gdy zdarzy się awaria samochodu.

Aktualizacja map w nawigacji

Dróg powstaje coraz więcej. Dlatego przed wyjazdem warto zorientować się, czy producent naszej nawigacji nie wypuścić aktualizacji dostępnych map. Bezpłatnie taką nową wersje można zainstalować w posiadanej nawigacji. Można będzie wtedy wykorzystać nowo wybudowaną autostradę do skrócenia czasu przejazdy. Takie rozwiązanie dla każdego będzie niezwykle korzystne. Aktualna nawigacja pomoże również ominąć korki i remonty na drogach. Warto więc ją mieć w pełni sprawną przed planowanym wakacyjnym wyjazdem. Na pewno dobrze na tym wyjdziemy.